Začínáme s grilováním - marinujeme maso
Kvalitní grilované maso už jen s trochou soli a pepře může chutnat lahodně. Grilováním vždy zdůrazníme chuť masa, marinády mají za úkol tuto chuť zachovat, maso ovonět, zjemnit a samozřejmě dochutit. Možná také máte "tu svou zaručenou", kterou pravidelně mícháte z tajných ingrediencí. Ale jaká jsou pravidla, co by mělo být základem marinády?Marinujeme maso ke grilování
Marinády, které připravujeme k nakládání masa před grilováním, maso okoření a zjemní, tím se zkrátí doba přípravy. Maso zůstane šťavnaté, jen to nesmíme přehnat se solí, která maso vysušuje. Proto všeobecně při přípravě marinád platí, že by neměly obsahovat soli příliš, raději maso dosolíme až na talíři.
Marinády mohou být pikantní, kyselé, nasládlé, exotické i ovocné. Bílé maso (kuřecí, krůtí, králičí) nakládáme do olejových marinád, k tmavším masům se hodí spíše marinády vinné či octové.
Příprava masa před grilováním
- Maso před marinováním dobře omyjeme pod studenou tekoucí vodou, osušíme papírovou utěrkou a naložíme do vymíchané marinády.
- Maso uložíme do plastové, keramické nebo skleněné misky, zakryjeme a necháme naložené 12 - 24 hodin v chladu.
- Maso musí být v marinádě celkově ponořené.
- Před grilováním maso pomocí grilovacích kleští vyjmeme a necháme okapat, nepoužíváme vidličku.
- Gril rozehřejeme a marinované maso pečeme přímo na grilovacím roštu nad žhavými uhlíky nebo na hliníkové fólii.
- Maso můžeme potírat marinádou i během pečení.
Čistý olej
Olej používáme libovolné chuti, lze použít slunečnicový, olivový, ale třeba i sezamový či ořechový. Maso si díky oleji zachová vlhkost. V oleji rozmícháme veškeré koření, bylinky či kořenící směsi.
Ochucené oleje
Pro větší aroma grilovaného masa použijeme oleje ochucené, a to podomácku připravené nebo již hotové. Velký výběr nalezneme v menších specializovaných obchodech s těmito produkty. Základem jsou chuťově neutrální oleje, do kterých přidáváme malé množství bylinek a koření. Výborný je olej česnekový, olej pepřový, koprový nebo olej z provensálských bylinek.
Dochucovací omáčky
Tekuté omáčky bývají dost slané, musíme s tím při dalším dochucování marinády počítat. Výborné jsou tzv. asijské omáčky, sójová či miso. Hodně se používá i rybí omáčka, ale s tou opatrně, je velmi aromatická a ne všem voní a chutná.
Sušené bylinky
Bylinky sušené jsou pro přípravu marinády ideální. Je však nutné je uchovávat v temnu a suchu, aby nezvětraly a neztratily svou typickou a výraznou chuť. V kombinaci s olejem maximálně uvolňují aroma.
Čerstvé bylinky
Bylinky čerstvé se hodí ke krátkému grilování, dlouhým rožněním ztrácejí aroma. Lépe než do marinád je používáme do omáček ke grilovaným pokrmům.
Pikantní přísady
Marináda k naložení by čas od času neměla postrádat čerstvě drcené chilli papričky, pálivou papriku, tabasco nebo zázvor, zvlášť pokud máme rádi hodně pálivé.
Marináda Barbecue Suroviny:
- 2 stroužky česneku,
- 4 polévkové lžíce kečupu,
- 2 polévkové lžíce octa balsamico,
- šťávu ze 2 limetek,
- 1 čajovou lžičku mleté papriky,
- půl čajové lžičky kayenského pepře,
- 1 polévkovou lžíci třtinového cukru
- 3 lžíce tekutého medu.
- Podle chuti sůl, pepř a pár kapek zeleného tabasca.
Jak na to:
- Česnek oloupeme a prolisujeme, přidáme všechny ostatní přísady a dobře promícháme.
- Plátky masa (klidně i žebírka) naložíme do marinády a pak jen ugrilujeme.
Paráda, mockrát děkuji za návod. Musím se přiznat, že grilování mi opravdu hodně chybí. Dřív jsme na zahradě měli plynový gril a grilovali jsme na něm docela často. Bohužel minulé léto se nám rozbil a už by se to asi nevyplatilo opravovat. Dost tedy přemýšlím nad tím, že koupím nějaký jiný. Nevím ale jestli bych znovu chtěl plynový. Víc se mi líbí třeba grily na dřevěné uhlí.
OdpovědětVymazat